The first step in the postseason of high school track and field in Wyoming is this weekend with regional competitions.

The regional meets will be at five venues across the state. One venue is hosting three classifications, while another has two.

The top eight in individual events and the top four in relays will qualify for next week’s state championships in Casper.

Get our free mobile app

Here are the regional track meets and their start times at the five venues. All regional meets will stay on a schedule to allow student-athletes rest time in-between events.

FRIDAY-SATURDAY, MAY 14 & 15

1A, 2A, 3A East Regional Track and Field Championships in Torrington

3A GIRLS TEAMS SCORES: Buffalo 142.5, Torrington & Douglas 105, Wheatland 94, Burns 83, Rawlins 68, Newcastle 43, Thermopolis 34.5

3A BOYS TEAM SCORES: Rawlins 149, Douglas 143, Buffalo 106, Burns 77, Wheatland 73, Newcastle 62, Torrington 60, Thermopolis 18

2A GIRLS TEAM SCORES: Tongue River 188, Glenrock 125.5, Pine Bluffs 98.5, Big Horn 74, Moorcroft 71, Wright 60, Sundance 33, Lusk 30

2A BOYS TEAM SCORES: Big Horn 200, Tongue River 188.5, Pine Bluffs 65.5, Lusk 65, Glenrock 62, Sundance 53, Wright 47, Moorcroft 2

1A GIRLS TEAM SCORES: Kaycee 150, Lingle-Ft. Laramie 136, Southeast 120, H.E.M. 100, Hulett 76, Upton 51, Guernsey-Sunrise 15.5, Arvada-Clearmont 9, Rock River 8, Midwest 5, Chugwater 4.5

1A BOYS TEAMS SCORES: Lingle-Ft. Laramie 154, Upton 151, Kaycee 93, Hulett 85, Southeast 80, Guernsey-Sunrise 65, H.E.M. 37, Midwest 6, Rock River 4, Arvada-Clearmont 1

1A Teams: Arvada-Clearmont, Chugwater, Glendo, Guernsey-Sunrise, H.E.M., Hulett, Kaycee, Lingle-Ft. Laramie, Midwest, Rock River, Southeast, Upton

2A Teams: Big Horn, Glenrock, Lusk, Moorcroft, Pine Bluffs, Sundance, Tongue River, Wright

3A Teams: Buffalo, Burns, Douglas, Newcastle, Rawlins, Thermopolis, Torrington, Wheatland

1A, 2A, West Regional Track and Field Championships in Shoshoni

2A GIRLS TEAM SCORES: Big Piney 169, Rocky Mountain 129, Riverside 106, Shoshoni 81, Wyoming Indian 69, Greybull & Wind River 45, St. Stephens 24

2A BOYS TEAM SCORES: Rocky Mountain 221, Big Piney 168, Riverside 70, Wind River 63, Greybull 51, Wyoming Indian 39, Shoshoni 31, St. Stephens 7

1A GIRLS TEAM SCORES: Cokeville 152, Burlington 92.5, Meeteetse 84.5, Saratoga 82, Ten Sleep 74, Little Snake River 61, Dubois 49, Encampment 40, Farson-Eden 19, Western Heritage Lutheran Academy 5, Fort Washakie 2

1A BOYS TEAM SCORES: Burlington 138.5, Cokeville 126, Saratoga 84, Dubois 64, Meeteetse 63.5, Farson-Eden & Encampment 47, Western Heritage Lutheran Academy 38, Little Snake River 37, Ten Sleep 28

1A Teams: Burlington, Cokeville, Dubois, Encampment, Farson-Eden, Fort Washakie, Little Snake River, Meeteetse, Saratoga, Ten Sleep, Western Heritage Lutheran Academy

2A Teams: Big Piney, Greybull, Riverside, Rocky Mountain, Shoshoni, St. Stephens, Wind River, Wyoming Indian

3A West Regional Track and Field Championships in Lander

GIRLS TEAM SCORES: Powell 188.5, Mountain View 129.5, Lander 109, Lyman 96.5, Kemmerer 59, Pinedale 43, Lovell 42, Worland 26.5

BOYS TEAM SCORES: Mountain View 149, Lander 127, Powell 91, Lovell 89, Lyman 82, Worland 74, Pinedale 44, Kemmerer 36

3A Teams: Kemmerer, Lander, Lovell, Lyman, Mountain View, Pinedale, Powell, Worland

4A East Regional Track and Field Championships in Casper at Kelly Walsh HS

GIRLS TEAM SCORES: Campbell County 117.33, Cheyenne Central 116.50, Kelly Walsh 113, Sheridan 94, Thunder Basin 73.5, Laramie 72.33, Cheyenne East 67.33, Cheyenne South 36

BOYS TEAM SCORES: Sheridan 206, Cheyenne Central 97.5, Campbell County 95, Kelly Walsh 93, Thunder Basin 72, Cheyenne East 64.5, Laramie 63, Cheyenne South 7

4A Teams: Campbell County, Cheyenne Central, Cheyenne East, Cheyenne South, Kelly Walsh, Laramie, Sheridan, Thunder Basin

4A West Regional Track and Field Championships in Riverton

GIRLS TEAMS SCORES: Natrona County 174.5, Star Valley 116, Cody 113, Evanston 90.5, Riverton 71.5, Jackson 57.5, Rock Springs 40, Green River 35

BOYS TEAM SCORES: Natrona County 194, Evanston 128, Rock Springs 90, Green River 63.5, Star Valley 62, Cody 59.5, Riverton & Jackson 51

4A Teams: Cody, Evanston, Green River, Jackson, Natrona County, Riverton, Rock Springs, Star Valley

LOOK: 30 fascinating facts about sleep in the animal kingdom